Karate Bystrc Brno
Karate Bystrc Brno
Oddíl tradičního karate Brno - Bystrc

O Karate Bystrc

Oddíl Karate Bystrc byl založen v roce 1992 a specializuje se na Tradiční Shotokan Ryu a sebeobranu. Zakladatelem je pan Miroslav Koťa. Od roku 1997 se oddíl stává členem české federace tradičního karate Fudokan, která je součástí světové organizace tradičního karate Fudokan – WTFKF. V roce 1980 tuto organizaci založil a stále vede Prof. Dr. Ilja Jorga (10. dan).

sali-petr-a-filip-treti-na-me-2015.jpg

 

Náš oddíl za více než 20 let vychoval řadu špičkových sportovců, kteří úspěšně reprezentují Brno na soutěžích Národního poháru, MČR, Mistrovství Evropy a současné době i na Mistrovství světa. Přes 12 let drží Karate Bystrc Brno titul nejlepšího oddílu tradičního karate v ČR. Oddíl vlastní již 4 putovní poháry (pohár se získáva po třech letech vítězství na prestižní soutěži Rachmy Soebaja). Podruhé v řadě jsme získali pohár i v soutěži na Hausnerově poháru.

Úspěchy na mezinárodních soutěžích jsme začali sklízet v roce 2002 na Mistrovství Evropy v rumunské Oradei, kde se ženy probojovaly v Kata tým do finále. V roce 2003 na ME získává Martin Pokorný 1. místo v Kumite tým, 3. místo v disciplinách Fukugo a Enbu. Rok 2004 byl pro oddíl velice úspěšný. Na Mistrovství Evropy 2004 v Praze se tým žen - Eliška Rigová, Klára Hanzlíková, Jitka Číhounková a tým juniorů ve složení: Václav Cetl, Pavel Tichý, Michal Sobola v disciplíně kata tým probojovaly na 3. místo. Martin Pokorný získává medaile za 2. místo v Kumite tým a 2. místo za Fukugo a 3. místo za Kumite jednotlivci. V Bělehradě v roce 2005 je na ME v Kumite jednotlivci na 3. místě. Stejné umístění získává na ME 2006 v italském Beneventu. Nejnovějším medailovým příspěvkem z ME bylo 3. místo v disciplíně kata tým týmu složeného ze závodníků (dle fotky v pořadí od nejbližšího): Petra Novotného, Saliho Aydina a Filipa Smíška.

 

 

Tym na MS 2013

Nejúspěšnější rok je zatím 2013. Na náš první start na Mistrovství světa pořádaném 29.11.2013 až 1.12.2013 v Praze, se nominovalo z Karate Bystrc Brno 14 závodníků, od mladších žáků: Eliška Čechová, Filip Smíšek, Aydin Sali, Petr Novotný, Simona Trtílková, Pavel Kučera, Eliška Čechová; přes kadety: Matěj Perna, Václav a Jakub Květoňovi, Vít Kučerovský, Barbora Poledníková; juniora: Roberta Kalábka až po na neposledním místě seniora: Martina Pokorného. Až na 3 vyjímky se naši závodníci probojovali do lepší poloviny závodního pole Mistrovství světa! A někteří dokonce do první desítky. Už to považujeme za obrovský úspěch. Barbora Poledníková s Robertem Kalábkem skončili v Enbu ve finále. Naši kadeti, bratři Květoňovi s Vítkem Kučerovským, získali bronzové medaile v disciplině Kata tým. Martin Pokorný byl dokonce dvakrát na stupních vítězů - 2. místo v Kumite jednotlivci a 3. místo v Kumite tým.

Jako jeden z mála oddílů karate v České republice se náš oddíl Karate Bystrc může pochlubit početnou dětskou základnou. Tento fakt je pro nás signálem kvality tréninků a celé sportovní přípravy, kterou členům oddílu poskytujeme. Prioritou do budoucna je tuto základnu dále posilovat a stále zlepšovat její výkonnost a schopnosti. Díky všem těmto faktorům z našich členů vyrůstají úspěšní závodníci. Nejde nám však jen o budování závodního družstva, které sklízí úspěchy na závodním poli (ne každý chce být závodníkem a tento fakt plně respektujeme). Náš cíl je mnohem širší. Snažíme se o smysluplné využití volného času dětí z přilehlých městských částí. Motivujeme je k pohybovým aktivitám a předáváme jim základní morální a etická pravidla, která ke karate neodmyslitelně patří. Podporujeme kamarádství a soudržnost členů v našem oddíle.

M. Pokorny a MS 2013

 

Naše tréninky jsou přizpůsobeny věku a technické vyspělosti cvičenců. V oddíle jsou zastoupeny všechny věkové kategorie, protože karate lze na rozdíl od jiných sportů aktivně provozovat bez omezení věku. Oddíl má 5 družstev, která jsou dělena podle věku a zaměření na závodní nebo kondiční formu výcviku. Družstvo přípravky má jeden hodinový trénink týdně. Družstva Bž a Junioři mají dva tréninky týdně po 60 nebo 80 minutách, závodní družstvo má tréninky 3x týdně (60, 80 a 90 minut). Snažíme se o to, aby každý nalezl v našem oddíle vhodný způsob vyžití.

Pro trénování jsme si za 20 let své existence vybudovali velice dobré podmínky. Máme vlastní tatami, boxovací pytel, pomůcky pro rozvoj síly a rychlosti úderů a kopů. Díky těmto pomůckám a vynalézavosti trenérů jsou tréninky pestré a efektivní. Snažíme se vyhnout monotónnosti a stereotypům.

Pro své členy a rodinné příslušníky pořádá náš oddíl pravidelná soustředění doma i v zahraničí. Letní zahraniční soustředění jsou rekreačního a poznávacího charakteru s pravidelným cvičením jednou denně. Soustředění tuzemská jsou pojata kondičně s intenzivní přípravou na závody a zkoušky (získání dalšího technického stupně).

 

 

 

Hl. trenér:

Miroslav Koťa

4. dan ČFTKF (Česká Federace Tradičního Karate Fudokan)

6. dan SKI (Shotokan Karate International)

mezinárodní instruktor a zkušební komisař

Laštůvkova 63, 635 00, Brno - Bystrc, tel.: 777 149 939

Trenéři:

Mgr. Jan Okleštěk - 2.dan, účastník ME 2008, reprezentant na MS 2019

MUDr. Pavel Schwanzer - 1.dan, vícemistr světa 2019

 

Své dotazy zasílejte na e-mailovou adresu mirek.kota@seznam.cz, oklestek@karatebystrc.cz

 
^M